Loading color scheme

Projekt "Przygoda z Przedszkolem"

2019_08_przygodazprzedszkolem_1

 

W Szkole Podstawowej im. 100-lecia Niepodległości Polski w Kalinówce od września 2018 r. powstały dwa nowe oddziały przedszkolne. Zajęcia odbywały się pięć dni w tygodniu od godz. 6.30 do godz. 16.30. W godzinach od 8.00 do 13.00 prowadzone były zajęcia ogólnorozwojowe, podczas których realizowana była podstawa programowa. W Projekcie Przygoda z Przedszkolem odbywały się również specjalistyczne zajęcia dodatkowe tj.:
-zajęcia z psychologiem realizowane były równolegle w obu grupach przedszkolnych Pa 3 lata oraz Pb 4 lata od poniedziałku do piątku w wymiarze pięć godzin tygodniowo po 2 godziny 30 minut dla każdej z grup tygodniowo. Podczas trwania projektu zrealizowano 240 godzin zajęć psychologicznych. Zajęcia prowadziła psycholog Aleksandra Adamek (Kusak). Pomocą psychologiczno- pedagogiczną w grupie Pa objęto – 18 uczniów, w grupie Pb na zajęcia uczęszczało 24 uczniów.
Tematyka zajęć obejmowała:
-Obserwację uczestniczącą w obszarze ogólnej sprawności ruchowej i samodzielności.
-Zajęcia w grupie – poznanie i integracja.
-Obserwację uczestniczącą w obszarze dojrzałości społecznej i koordynacji wzrokowo – ruchowej.
-Zajęcia w grupie kształtujące motorykę małą.
-Obserwację uczestniczącą w obszarze rozwoju mowy czynnej i biernej.
Zajęcia w grupie kształtujące rozwój słownictwa biernego i czynnego.
Konsultacje dla rodziców.
Ponadto zorganizowano „Niepodległościowe rodzinne warsztaty plastyczne” – współpraca z Anna Kusak. Zainteresowani rodzice wraz z dziećmi w listopadzie mogli uczestniczyć w przygotowanych zajęciach.

- zajęcia z logopedą, realizowane były równolegle w obu grupach przedszkolnych Pa 3 lata oraz Pb 4 lata od poniedziałku do piątku w wymiarze trzech godzin tygodniowo po 1 godzinie 30 minut dla każdej z grup tygodniowo. Podczas trwania projektu zrealizowano 144 godziny zajęć logopedycznych. Zajęcia prowadziła logopeda Agnieszka Krasoń. Pomocą logopedyczną w grupie Pa objęto – 12 uczniów, w grupie Pb na zajęcia uczęszczało również 12 uczniów.
Tematyka zajęć obejmowała:
-Diagnozy logopedyczne, a po ich dokonaniu rozpoczęła się terapia logopedyczna. Zajęcia między innymi polegały na usprawnianiu słuchu fonematycznego i kształtowaniu mowy opowieściowej.
- językowe zajęcia rozwijające kompetencje społeczno- emocjonalne, realizowane były równolegle w obu grupach przedszkolnych PA1 oraz PA2- grupy 3- latków oraz PB1 i PB2- grupy 4-latków od poniedziałku do piątku. Zajęcia zostały podzielone na jednostki 20- minutowe oraz 25- minutowe. Podczas trwania projektu zrealizowano 192 godziny zajęć. Zajęcia prowadziła mgr filologii angielskiej Anna Zgardzińska. W grupach PA1 i PA2 na zajęcia uczęszczało po 8 uczniów.
Dzieci poznały zwroty powitalne i pożegnalne, nauczyły się przedstawiać. Zapoznane zostały z podstawowymi częściami ciała, liczebnikami 1-10. Oprócz tego przedstawione zostały im nazwy przedmiotów w sali lekcyjnej oraz przyborów szkolnych. Podejmowana była tematyka urodzin-dzieci wykonywały kartki urodzinowe dla swoich kolegów. Stosowano różne metody i techniki pracy z dziećmi: przeważała metoda Total Physical Response, czyli metoda reagowania całym ciałem. Śpiewane były piosenki, powtarzane krótkie rymowanki, przeprowadzano zabawy tematyczne, wykorzystywano ekspresję plastyczną.
- zajęcia z gimnastyki korekcyjnej realizowane były równolegle w obu grupach przedszkolnych Pa 3 lata oraz Pb 4 lata od poniedziałku do piątku w wymiarze dwie godziny tygodniowo. Zajęcia prowadził nauczyciel wychowania fizycznego- instruktor gimnastyki korekcyjnej Artur Iwan. W grupie Pa objęto – 8 uczniów, w grupie Pb na zajęcia uczęszczało również 8 uczniów.
Tematyka zajęć obejmowała:
ćwiczenia ogólnorozwojowe, korygujące i kompensujące, które podnoszą sprawność ogólną dziecka, która jest podstawą właściwego rozwoju młodego organizmu i jego adaptacji do wysiłku.

- zajęcia taneczne realizowane były równolegle w obu grupach przedszkolnych Pa 3 lata oraz Pb 4 lata w wymiarze 90 minut tygodniowo. W projekcie przewidziano 45 minut dla każdej z grup tygodniowo. W grupie Pa 3-laków uczestniczyło 8 uczniów, w grupie Pb 4- latków uczestniczyło 8 uczniów.
- zwiększenie koordynacji ruchowej oraz poczucia rytmu
- nauka rozgrzewkowych ćwiczeń tanecznych
- ćwiczenia rytmiczno- ruchowe uwzględniające zmiany tempa
- umiejętne stosowanie ćwiczeń kształtujących prawidłową postawę ciała
- nauka podstawowych kroków i figur tańców polskich
Bogata baza zajęć dodatkowych miała znaczny wpływ na rozwój psychoruchowy dzieci. Dzięki realizacji tego projektu sale przedszkolne zostały wyposażone min. w zabawki, książki, materiały plastyczne, dywany,sprzęt multimedialny, radio odtwarzacz, gry edukacyjne.
Mnogość i różnorodność zajęć dydaktycznych, miła i profesjonalna kadra oraz bogate wyposażenie sal sprawiły, że przedszkolaki spędzały w przedszkolu czas w sposób atrakcyjny, ciekawy i służący ich ogólnemu rozwojowi.
Dzieciom zapewnione zostało wyżywienie zgodnie z obowiązującymi przepisami (śniadanie, obiad, podwieczorek). W miesiącu lipcu, personel wykorzystał urlopy wypoczynkowe. W związku z tym oddziały przedszkolne były nieczynne. W sierpniu wznowiono działalność przedszkola.