Historia lasu krępieckiego
Dnia 8.04.2016 r. z inicjatywy Mieszka Wnuka i Kacpra Szymczaka z PGiLO im. Królowej Jadwigi, przy wsparciu p. Mirony Sawickiej, opiekującej się Klubem Historycznym im. AK działającym przy ZS w Kalinówce, na terenie naszej szkoły gościliśmy Pana Marka Dudę z Państwowego Muzeum na Majdanku. Spotkanie z Panem Dudą zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu rekrutacyjnego do Sejmu Dzieci i Młodzieży, pt. „Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”, który obejmuje działania na rzecz podtrzymywania oraz rozpowszechniania tradycji narodowej i państwowej poprzez popularyzowanie wiedzy o miejscu pamięci mającym znaczenie dla dziedzictwa i tożsamości lokalnej oraz narodowej.
Pan Marek Duda w ramach swojego wystąpienia przybliżył społeczności szkolnej wydarzenia, które miały miejsce w lesie znajdującym się we wsi Krępiec. Z prelekcji można się było dowiedzieć między innymi, że las krępiecki podczas drugiej wojny światowej stał się miejscem masowych egzekucji dokonywanych przez Niemców. Do pierwszej z nich doszło w 1940 roku. Wtedy to rozstrzelano grupę zakładników przywiezionych tu z Lublina. Do największego nasilenia egzekucji doszło w 1942 roku w związku z likwidacją getta żydowskiego znajdującego się na Majdanie Tatarskim w Lublinie. Na przełomie 1942 i 1943 r. w lesie krępieckim Niemcy zbudowali ruszty spaleniskowe. Na podwoziach samochodowych palono ciała osób zamordowanych w komorach gazowych obozu koncentracyjnego na Majdanku. Palenie zwłok w Krępcu trwało do jesieni 1943 roku, kiedy to na Majdanku zakończono rozbudowę obozowego krematorium.
W wykładzie wygłoszonym przez Pana Dudę wzięły udział Panie Dyrektor: Małgorzata Guellard oraz Anna Jakimowicz, przedstawiciele grona pedagogicznego, rodzice naszych uczniów oraz uczniowie z klas I-III gimnazjum i z klasy 6 szkoły podstawowej.
Film prezentujący projekt zrealizowany w ramach rekrutacji do XXII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży autorstwa Kacpra Szymczaka i Mieszka Wnuka można obejrzeć na stronie https://www.youtube.