Laureatka konkursu „Kronika Dziejów Lublina”

on 02 grudzień 2015
Odsłony: 2794

 

W ramach działalności Klubu Historycznego im. Armii Krajowej funkcjonującego przy Zespole Szkół w Kalinówce wybrani uczniowie z klasy II gimnazjum wzięli udział wseminarium dla młodzieży „Historia cnoty naucza i drogę do niej wskazuje, czyli o Janie  Długoszu w Lublinie”, w siedzibie Muzeum Lubelskiego w Lublinie przy ul. Zamkowej 9, w dniu 1 grudnia 2015 roku.

Program seminarium obejmował referaty na temat historii Lublina, Zamku Lubelskiego oraz pobytu Jana Długosza na Zamku, oprawę artystyczną oraz czytanie fragmentów kronik Jana Długosza.

Na Zamku rozstrzygnięto również konkurs historyczno-plastyczny „Kronika Dziejów Lublina”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu kroniki dziejów Lublina (w formie papierowej), obejmującej czasy od wczesnego osadnictwa po wiek XX. Uprzejmie informujemy, że uczennica naszej szkoły, Marta Kusak (klasa II gimnazjum) otrzymała nagrodę główną w wyżej wspomnianym konkursie. Marta Kusak razem z p. Mironą Sawicką (nauczycielką naszej szkoły) wykonała kronikę, która składała się z opisu historycznych wydarzeń związanych z Lublinem oraz prac plastycznych wykonanych w większości ołówkiem. Kronika przestawiała następujące wydarzenia historyczne:
1. Początki osadnictwa na terenie obecnego Lublina
2. Najazdy tatarskie i zwycięstwo Kazimierza Wielkiego
3. Lokacja miasta dokonana przez Władysława Łokietka
4. Rozwój miasta w czasie Jagiellonów
5. Historia Zamku Królewskiego w Lublinie
6. Pobyt Jana Długosza na Zamku Lubelskim
7. Podpisanie Unii Lubelskiej
8. Sejm Czterech Ziem i Żydzi lubelscy
9. Trybunał Koronny – historia i znaczenie
10. Wybrana legenda miejska (powstanie nazwy Lublin)
11. Rozwój przemysłu w Lublinie w XIX wieku
12. Wybrane wydarzenie z historii Lublina XX wieku (cud lubelski)

Relacja z tego wydarzenia jest dostępna również na stronach: http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/n,1000171507,600-urodziny-jana-dlugosza-na-lubelskim-zamku-zdjecia.html

http://moje.radio.lublin.pl/ciezka-praca-nagrodzona-najlepsze-kroniki-dziejow-lublina-wybrane.html

Laureatce konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

?>