Warsztaty TEATRU NN

on 08 maj 2018
Odsłony: 864

2018_04_teatr_nn_4

Przyszła wiosna i nadszedł upragniony czas spacerów. My, uczniowie klas siódmych, udaliśmy się na Lubelską Starówkę i spacerkiem doszliśmy do Bramy Grodzkiej. A w Bramie Grodzkiej spędziliśmy dwie godziny na warsztatach TEATRU NN - „Historia Żydów Lubelskich”.

Temat poważny, ale warto poznawać historię własnego regionu. Zwiedziliśmy Muzeum Bramy Grodzkiej, gdzie otaczały nas fotografie starego Lublina, jego mieszkańców i plany zabudowy. Obejrzeliśmy ogromną makietę przedwojennego miasta. Dzisiaj tych ulic i miejsc już nie ma.

W „sali czarnej” poznaliśmy losy rodziny Żytomirskich i małego Henia. Na starych ocalałych fotografiach mogliśmy zobaczyć obyczaje i tradycje, które obchodzono w zwyczajnej żydowskiej rodzinie. Mały Henio Żytomirski zginął wraz z ojcem na Majdanku – miał 9 lat. Z całej rodziny ocalała tylko kuzynka, dzięki której znamy losy tej rodziny.

Na kolejnym piętrze muzeum zwiedziliśmy „salę białą” - w całości poświęconą Sprawiedliwym wśród Narodów Świata – to ludzie, którzy z narażeniem własnego życia ratowali rodziny żydowskie podczas lat okupacji hitlerowskiej. Opowieści ocalonych (nagrania adio) umieszczone są w małych białych skrzyneczkach z fotografią. Można je odsłuchiwać korzystając ze słuchawek. Obejrzeliśmy także film z pięknej akcji „Światło w ciemności”.

Udział w warsztatach i zwiedzanie Muzeum Bramy Grodzkiej dla wielu z nas było zaskoczeniem, ale warto się tam wybrać – nawet z rodziną lub przyjaciółmi.

 

Uczestnicy: VII ab

 

?>